Thursday, April 10, 2008

The best Chinese in town!

My favourite Chinese restaurant - Rubinkowo.

2 comments:

 1. Wow! I've never heard of this place! Where exactly is it? Please give me directions (e.g. what tram or bus no to get, how far, etc). Is it run by Chinese or Poles? Is it cheap? Do you eat with chopsticks? So many questions! Hee hee!

  I love a good Chinese...but do prefer Indian food. There is no proper Indian restaurant here in Toruń. I need a good curry!

  Visit TORUŃ DAILY PHOTO today for shots of some of the other foreigners here at the moment!

  ReplyDelete
 2. Glenn, I'll give you directions in Polish, ok? I think it will be easy for you;)
  Ta chińska knajpka mieści się w pasażu przy Szosie Lubickiej, niedaleko. Najłatwiej dojechać tam z centrum autobusem nr 19 (do pętli), przejść przez tunel pod ulicą i skierować się w lewo - w pasażu poszukać restauracji, widać ją z daleka. Można też dojechać autobusami 21, 35 lub 37 z centrum i wysiąść zaraz przy tunelu naprzeciw pętli autobusu nr 19.
  Knajpka nie jest droga, od 12 do 16 serwuje zestawy lunchowe (kosztują do 10 pln), ale dostępny jest też pełen wybór potraw, ceny różne, ale przyzwoite. Pałeczki podają na życzenie;) Restauracja czynna jest do 22 i nie bywa raczej otwarta dłużej. Należy do polsko-chińskiego małżeństwa, w kuchni jest chyba jakiś Chińczyk;) Smacznego;)

  ReplyDelete